Forks Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sigurnost na Internetu

Go down 
+5
banshee
Pandora Kay´B Sae
Moongale
Aicha Marvolo Riddle
Rhianna
9 posters
Autor/icaPoruka
Rhianna
Administratorica
Rhianna


Female
Broj postova : 3775
Lokacija : Field of paper flowers
Knjiga : Lavovi Al'rassana ~G.G.Kay
Lik : Jehana

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime5/3/2009, 23:27

U ovoj temi možete pitati sve što vas je ikad zanimalo o Internetu a mi ćemo se potruditi naći točne odgovore na vaša pitanja. (Od privatnih podataka, lažnog predstavljanja, maltretiranja, što, kako i kome možete prijaviti itd.)

Osim toga povremeno ćemo objavljivati zanimljivosti i činjenice vezane uz sigurnost na Internetu pa tako i na forumu.
[Vrh] Go down
http://sjenemagije.blog.hr/
Aicha Marvolo Riddle
stanovnik Forksa
Aicha Marvolo Riddle


Female
Broj postova : 266
Lokacija : Zadar
Lik : Jazz & Aro

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime16/4/2009, 13:46

evo, ja vidim [ako još uvijek dobro vidim] da nitko ništa ovdje nije napisao pa mene nešto već duže vrijeme jako jako jako zanima.
non-stop mi na Hotmail dolaze poruke SpeedDate. ne shvaćam - kako? jesu negdje našli moj mail i mogu li onda tako naći ostale moje podatke bilo gdje?
potpuno sam uvjerena da nigdje nisam kliknula ili slično k tome da mi dolaze te poruke. jednostavno mi već oko mjesec dana dolaze same od sebe - brišem ih.
[Vrh] Go down
Moongale
stanovnik Forksa
Moongale


Male
Broj postova : 2212
Lokacija : Zagreb
Knjiga : Tigana
Lik : Devin

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime16/4/2009, 14:41

Za takve stvari postoje mnoge opcije.
Primjerice, ako ti je prijatelj/ica skinuo/la nešto što je u sebi sadržalo virus ili primila/o nešto takvoga preko svog e-maila, a ima te među svojim kontaktima, taj virus je mogao tvoj e-mail dojaviti nekome tko je onda taj e-mail dojavio drugima koji se bave slanjem takvih poruka.
Ako si s tim e-mailom registrirala "account" na nekoj web stranici koja nudi neku uslugu, a gdje je taj e-mail jasno vidljiv u tvojm profilu bilo tko ga je mogao vidjeti.
Ako si od nekog od prijatelja primila poruku tipa "Daj se učlani na ovo..." onda je to poslano preko njihove stranice i njihova stranica je mogla zabilježiti tvoj e-mail, te su ga oni mogli proslijediti nekome tko ti šalje takve poruke.
Spam je takve prirode da, ako jedan spammer dobije tvoj mail, drugi spammeri preko njega dobiju tvoj mail i to se širi. Međusobno razmjenjuju te podatke.
Ljudi se bave tim stvarima s namjerom da one koji su dovoljno glupi/neinformirani da na takve stvari nasjednu prevare, te tako iz njih izvuku novac. Ono što je žalosno je koliko je to zapravo efektivno. Mnogi nasjednu na stvari tipa (nabrajam primjere iz svog inboxa) "Discounted drugs at discount Canadian pharmacy" ili još bolje "Your penis will grow larger and stronger" Rolling Eyes
Samo danas sam dobio 100 spam poruka. Nemoguće im je pobjeći. Samo je jedna pogreška dovoljna da započne i ne može se nikako spriječiti.
[Vrh] Go down
Aicha Marvolo Riddle
stanovnik Forksa
Aicha Marvolo Riddle


Female
Broj postova : 266
Lokacija : Zadar
Lik : Jazz & Aro

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime16/4/2009, 14:44

penis? Laughing Laughing Laughing

sve u svemu - hvala na pojašnjenju.
[Vrh] Go down
Rhianna
Administratorica
Rhianna


Female
Broj postova : 3775
Lokacija : Field of paper flowers
Knjiga : Lavovi Al'rassana ~G.G.Kay
Lik : Jehana

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime16/4/2009, 14:49

Aicha Marvolo Riddle je napisao/la:
evo, ja vidim [ako još uvijek dobro vidim] da nitko ništa ovdje nije napisao pa mene nešto već duže vrijeme jako jako jako zanima.
non-stop mi na Hotmail dolaze poruke SpeedDate. ne shvaćam - kako? jesu negdje našli moj mail i mogu li onda tako naći ostale moje podatke bilo gdje?
potpuno sam uvjerena da nigdje nisam kliknula ili slično k tome da mi dolaze te poruke. jednostavno mi već oko mjesec dana dolaze same od sebe - brišem ih.

Najobičniji spam. (ja ih na gmailu znam imati i po 200 ali ih ne vidim jer ih gmail sam prepoznaje, miče u posebnu mapu i briše jednom mjesečno)
Preporuka - ako mail na bilo koji način liči na nešto slučajno generirano ili reklamno (spam u svakom slučaju) nemojte ni otvarati takve poruke nego ih po mogućnosti označite kao spam ili samo brišite.
(što se mene tiče isto vrijedi i za lančana pisma (sva ona "pošalji ovo barem 10 ljudi" pisma)

Što se skupljanja adresa tiče - gdje god ostavite svoju adresu za registraciju, pogotovo na manje ozbiljnim stranicama - vaša adresa se zloupotrebljava. Ako samo napišete negdje vašu adresu (tipa na svoj blog da vam ljudi pišu ili na forumu negdje dajete javno adresu ...) postoje načini da se ta adresa skupi.

A ostali podatci - svi podatci čija sigurnost nije zajamčena nekim certifikatom na Internetu nisu sigurni (Dakle, podatci koje pišete na forumu nisu sigurni, podatci koje primjerice koristitie na internet bankarstvu su sigurni i zaštićeni u velikoj većini slučajeva)

Kad ulovim vremena (a mogu i ostali) progooglam malo da vam dam konkretne podatke - ovo su samo iskustveni.


Zadnja promjena: Rhianna; 16/4/2009, 15:23; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://sjenemagije.blog.hr/
Rhianna
Administratorica
Rhianna


Female
Broj postova : 3775
Lokacija : Field of paper flowers
Knjiga : Lavovi Al'rassana ~G.G.Kay
Lik : Jehana

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime16/4/2009, 15:22

Tella je napisao/la:
Aicha Marvolo Riddle je napisao/la:
evo, ja vidim [ako još uvijek dobro vidim] da nitko ništa ovdje nije napisao pa mene nešto već duže vrijeme jako jako jako zanima.
non-stop mi na Hotmail dolaze poruke SpeedDate. ne shvaćam - kako? jesu negdje našli moj mail i mogu li onda tako naći ostale moje podatke bilo gdje?
potpuno sam uvjerena da nigdje nisam kliknula ili slično k tome da mi dolaze te poruke. jednostavno mi već oko mjesec dana dolaze same od sebe - brišem ih.

Čudno mi je da na Hotmail to dobivaš, jer na ja na Hotmail nikada nisam dobila spam, dok su mi na Yahoo i Gmail stalno dolazili. A ovaj mail imam 2-3 godine i svugdje se registriram.

Prilično sam uvjerena da to imaš li hotmail, gmail ili yahoo adresu, ne znači puno po pitanju toga hoćeš li i koliko ćeš spama dobiti.
S druge strane, oni mogu imati omogućeno prepoznavanje spama i micanje spama u zaseban folder kao što npr znam da gmail ima.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Spam
[Vrh] Go down
http://sjenemagije.blog.hr/
Pandora Kay´B Sae
stanovnik Forksa
Pandora Kay´B Sae


Female
Broj postova : 1131
Lokacija : OneManga.
Lik : Mabudachi trio. Kai. Zero. Alexiel. Sasuke.

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime29/6/2009, 15:13

Mene zanima koliko smo sigurni na ovom forumu? Može li nas netko locirati pomoću IP adrese? Koliko je uopće sigurno reći svoje privatne podatke? Inače, brat me stalno plaši time, pa sam dosat nesigurna u vezi toga study
[Vrh] Go down
http://na-kumonekta-sa-amin.forumotion.net/
banshee
Forumsko piskaralo
banshee


Female
Broj postova : 684
Lokacija : Manly
Knjiga : TMI, TID
Lik : Nathan, Will

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime29/6/2009, 20:25

Skroz sam zaboravila na ovu temu ^^
Daaklem. Nedavno sam reinstalirala Windowse [tj. striček u Hg Spotu] i nisam si mogla net napravit. I onda sam zvala ove iz T-coma pa su mi oni pomogli [morala sam upisivat neke brojeve tamo negdje xD] i onda je proradio. Ali samo mi Mozilla hoće raditi, a Internet Explore ne. Problem je u tome kaj su očito programi nekak 'spojeni' na IE i kad pokušam instalirat novi MSN ili AVG piše mi da se ne mogu povezat na internet [iako sam ja spojena na net] tak da mi takvi programi ne žele radit. Ak neko zna o čem je riječ, pliz help (:
[Vrh] Go down
Ithara
stanovnik Forksa
Ithara


Female
Broj postova : 1310
Lokacija : Fairyland B
Knjiga : Slika Doriana Greya - O.Wilde
Lik : Damon & Eric

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime29/6/2009, 20:41

Aicha Marvolo Riddle je napisao/la:
evo, ja vidim [ako još uvijek dobro vidim] da nitko ništa ovdje nije napisao pa mene nešto već duže vrijeme jako jako jako zanima.
non-stop mi na Hotmail dolaze poruke SpeedDate. ne shvaćam - kako? jesu negdje našli moj mail i mogu li onda tako naći ostale moje podatke bilo gdje?
potpuno sam uvjerena da nigdje nisam kliknula ili slično k tome da mi dolaze te poruke. jednostavno mi već oko mjesec dana dolaze same od sebe - brišem ih.

Ako ti je glavna adresa za Facebook (ako ga uopće imaš) ta hotmail adresa onda si možda dodala na Facebooku aplikaciju Speed date pa ti šalju na mail notificationse (obavijesti).
[Vrh] Go down
http://kissbylestat.blog.hr/
Rhianna
Administratorica
Rhianna


Female
Broj postova : 3775
Lokacija : Field of paper flowers
Knjiga : Lavovi Al'rassana ~G.G.Kay
Lik : Jehana

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime30/6/2009, 00:58

Aicha Marvolo Riddle je napisao/la:
evo, ja vidim [ako još uvijek dobro vidim] da nitko ništa ovdje nije napisao pa mene nešto već duže vrijeme jako jako jako zanima.
non-stop mi na Hotmail dolaze poruke SpeedDate. ne shvaćam - kako? jesu negdje našli moj mail i mogu li onda tako naći ostale moje podatke bilo gdje?
potpuno sam uvjerena da nigdje nisam kliknula ili slično k tome da mi dolaze te poruke. jednostavno mi već oko mjesec dana dolaze same od sebe - brišem ih.

Ako dolaze facebookove obavijesti samo u opcijama moraš to isključiti na facebooku (inače kod korištenja svake facebook aplikacije prvo prihvaćaš da koristi tvoje podatke)

Ako nije facebook - dovoljno je da se na nekoj stranici registriraš mail adresom, ili ju napišeš u postu na forumu ili na nekoj web stranici (blogu itd) i oni koji žele (koji se time bave) ju mogu pokupiti.
[Vrh] Go down
http://sjenemagije.blog.hr/
Gost
Gost




Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime14/8/2009, 12:11

Ja bi imala jedno pitanje,dali preko nečije mail adrese mogu saznati njegovu glavnu adresu.
Naime,sumnjam na jednu osobu da mi šalje poruke preko maila gdje se prijavio pod lažnim imenom,pa bi ja nekako htjela doći preko te adrese do njegove glavne.hvala
[Vrh] Go down
Moongale
stanovnik Forksa
Moongale


Male
Broj postova : 2212
Lokacija : Zagreb
Knjiga : Tigana
Lik : Devin

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime14/8/2009, 22:08

angie1985 je napisao/la:
Ja bi imala jedno pitanje,dali preko nečije mail adrese mogu saznati njegovu glavnu adresu.
Naime,sumnjam na jednu osobu da mi šalje poruke preko maila gdje se prijavio pod lažnim imenom,pa bi ja nekako htjela doći preko te adrese do njegove glavne.hvala

A što tebi točno znači "glavna adresa"?
Ako misliš na poštansku adresu, moguće je Google pretragom pronaći mail ako je spomenut na nekom forumu ili javno prikazan na nekom socijalnom servisu (Facebook, MySpace) i ako je tamo ujedno spomenuta adresa, može se tako doći do tog podatka.
Ako pri tome misliš na drugu e-mail adresu koju korisnik koristi, ista metoda je moguća, ali mislim da ćeš "malo teže" pronaći time drugu mail adresu. Nekakvih direktnih metoda gdje se odmah i lako dođe do rezultata, nema baš "foolproof" metoda.

Ako su poruke koje su ti slane uznemirujuće, vrijeđajuće ili te ta osoba samo gnjavi, možeš kontaktirati korisničku službu davatelja usluga e-maila kojeg dotična osoba koristi i zatražiti da mu suspendiraju račun radi kršenja odredbi o korištenju.
[Vrh] Go down
Miles
stanovnik Forksa
Miles


Male
Broj postova : 29
Lokacija : Zagreb
Knjiga : The Vorkosigan Saga
Lik : Miles, ofkors

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime26/8/2009, 21:36

Imam jedno pitanje: Zašto na registraciji ne primaju email adrese tipa mailinator i sl?
[Vrh] Go down
Rhianna
Administratorica
Rhianna


Female
Broj postova : 3775
Lokacija : Field of paper flowers
Knjiga : Lavovi Al'rassana ~G.G.Kay
Lik : Jehana

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime26/8/2009, 23:11

Miles je napisao/la:
Imam jedno pitanje: Zašto na registraciji ne primaju email adrese tipa mailinator i sl?
moguće da ih poistovjećuju sa spam adresama.... ne znam stvarno, prvi put čujem za to.
[Vrh] Go down
http://sjenemagije.blog.hr/
Miles
stanovnik Forksa
Miles


Male
Broj postova : 29
Lokacija : Zagreb
Knjiga : The Vorkosigan Saga
Lik : Miles, ofkors

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime26/8/2009, 23:16

Rhianna je napisao/la:
Miles je napisao/la:
Imam jedno pitanje: Zašto na registraciji ne primaju email adrese tipa mailinator i sl?
moguće da ih poistovjećuju sa spam adresama.... ne znam stvarno, prvi put čujem za to.
ma to je zapravo besplatni mail servis za koji nije potrebna registracija, namjenjen upravo tome da nema spama. Very Happy nije mi ga priznalo pa me zanimalo. thx
[Vrh] Go down
Dalia Erreway
Twilight expert
Twilight expert
Dalia Erreway


Female
Broj postova : 2035
Lokacija : St.Vladimir's Academy in Osijek
Knjiga : HP,VA
Lik : Dimitri,Sirius,(ff)James

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime15/9/2010, 16:05

Ovo bas i nije direktno o sigurnosti - ali je o internetu, pa ne znam gdje da drugdje pitam.
Znaci danas sam upalila net i stranica mi izgleda OVAKO
Nemam blage zasto a nece otic -.-'' (triput sam restartala komp)

Mooliim vas, zna li netko kako to ugasit/povecat Sigurnost na Internetu 251879
Hvala unaprijed
[Vrh] Go down
Amortentia
stanovnik Forksa
Amortentia


Female
Broj postova : 882
Lokacija : Zapadni toranj
Knjiga : HP saga, Ljupke kosti.
Lik : Hermione, Bellatrix.

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime15/9/2010, 16:48

Dalia Erreway je napisao/la:
Ovo bas i nije direktno o sigurnosti - ali je o internetu, pa ne znam gdje da drugdje pitam.
Znaci danas sam upalila net i stranica mi izgleda OVAKO
Nemam blage zasto a nece otic -.-'' (triput sam restartala komp)

Mooliim vas, zna li netko kako to ugasit/povecat Sigurnost na Internetu 251879
Hvala unaprijed

Nažalost, do sutra se tog nećeš riješiti. To ti je još jedna od onih Google doodle crtarija, danas je za rođendan Agathe Christie.
[Vrh] Go down
http://www.harrypotterfanfiction.com/viewuser.php?showuid=179489
Dalia Erreway
Twilight expert
Twilight expert
Dalia Erreway


Female
Broj postova : 2035
Lokacija : St.Vladimir's Academy in Osijek
Knjiga : HP,VA
Lik : Dimitri,Sirius,(ff)James

Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime15/9/2010, 17:02

-.-''
Ahuh, hvala Bogu pa nisam ja kriva xD

Hvala puno love

EDIT: Nije oslo Sad
Sigurnost na Internetu 251879
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sigurnost na Internetu Empty
PostajNaslov: Re: Sigurnost na Internetu   Sigurnost na Internetu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sigurnost na Internetu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Forks Forum :: Forum :: O forumu-
Forum(o)Bir: